Post Image

5 سال از نمایش نخستین فیلم های برادران لومیر در گراند کافة پاریس (28 دسامبر 1895 م گذشته بود که مظفرالدین شاه طی نخستین سفرش به اروپا در 17 تیر 1279 درکونتراکس ویل فرانسه با پدیدة «سینماتوگراف» آشنا شد.

او بلافاصله تهیه  اسباب آن را به عهده یکی از ملتزمین، میرزا ابراهیم خان عکاس باشی (1253 ـ 1294 ش)، پسر میرزا احمد خان صنیع السلطنة عکاسباشی گذاشت.

نخستین فیلم ایرانی

نخستین فیلم ایرانی با دوربینی از نوع گومون از جشن گلهای اوستاند بلژیک در 23 مرداد 1279 برداشته شد و پس از خاتمة سفر، ابراهیم خان تا سالهای آخر حکومت مظفرالدین شاه «فیلمبردارباشی» دربار بود.از جمله از شیرهای باغ وحش فرح ‏آباد و آیین قمه‏ زنی سبزه میدان در محرم 1280 فیلمبرداری کرد و جلسات نمایش فیلم در دربار و خانه‏ های اعیان ترتیب داد. ابراهیم خان پس از مرگ مظفرالدین شاه از دربار کناره گرفت و سینما را فروگذاشت.

سینما در انحصار دربار بود که ابراهیم صحاف باشی طهرانی پروژکتوری به تهران وارد کرد و حیاط پشتی دکان آنتیک فروشی خود را جهت نمایش فیلم مرتب کرد. صحاف باشی پیش از مظفرالدین شاه، طی سفری به لندن در 28 اردیبهشت 1277، ارزش سینما را دریافته بود و کارش را که گسترش داد.

نخستین سالن عمومی سینما

صحاف باشی نخستین سالن عمومی سینما را در آبان 1283 در خیابان چراغ گاز گشود. اما به دلیل تحریم آخوندها و نارضایتی دربار، پس از یک ماه، سینماداری را فروگذاشت. صحاف باشی، که به زودی از مشروطه خواهان بنام شد ، مصایبی به سرش آمد و پروژکتور و فیلم هایش را به حراج گذاشت ، سر آخر نیز به هند مهاجرت کرد .

بیش از 2 سال پس از تعطیل سالن صحافباشی، مهدی ایوانف ، معروف به روسی خان (1254 – 1346 ش) پروژکتور و حلقه ، فیلم از پاته پاریس تهیه کرد و از ماه های آغازین حکومت محمد علیشاه جلسات نمایش فیلم در دربار و خا نه ‏های اعیان ترتیب داد. روسی خان از 22 مهر 1286 حیاطی را کنار عکاسخانه خود ، به سینما تبدیل کرد. ماهی نگذشت که مهاجری قفقازی به نام آقایوف از 15 آبان 1286 سینمایی را در قهوه ‏خانه زرگرآباد، واقع در خیابان چراغ گاز، دایر کرد. آقایوف و روسی خان در ادامه سالن‏ های سینمای دیگری در نقاط مختلف تهران به راه انداختند.

هنگام به پایان رسیدن دوره استبداد صغیر، آقایوف سالن هایش را فرو گذاشته بود و روسی خان، فقط چند ماهی، سینما فاروس را دایر نگه داشت. اما کوشش هایش نتیجه ‏ای نداشت و به فرانسه کوچید.

نخستین فیلم

فیلم در میان ستارگان، نخستین فیلم رنگی تاریخ سینما که در سال 1902/1291 ساخته شده، یک طوطی و یک ماهی قرمز نیز حضور دارند. صدالبته جالب‌ترین بخش این فیلم، روش رنگی کردن آن است.

فیلم در میان ستارگان، توسط عکاس و مخترع، ادوارد ریموند ترنر در لندن ساخته شده است. ریموند ترنر با تکنیک رنگ‌آمیزی ای که در تاریخ 22 مارس 1899/ 2 فروردین 1278 آن را به ثبت رساند، پیشتر توسط تاریخ‌نگاران فیلم به عنوان یک شکست عملی محسوب می‌شد. فریم‌های پشت سر هم با عبور از فیلترهای قرمز، آبی و سبز روی فیلم ثبت می‌شدند و سپس مجموعه سه تصویر را می‌شد با عبور از میان فیلترهای مشابه برای بازآفرینی تصویر رنگی نهایی روی پرده نمایش انداخت.

فرایند رنگ آمیزی، نیازمند یک دوربین و پروژکتور مخصوص و سفارشی بود، الهام‌بخش تکنیک عکاسی رنگی اختراع شده توسط همکار ترنر، فدریک یوگن ایوز بود. (جالب اینجاست که در عکس‌برداری علمی بخصوص درعکاسی نجومی و حتی در پیشرفته‎ترین تلسکوپ‌های جهان نیز از روش مشابهی برای ثبت تصاویر رنگی استفاده می‎شود).

مایکل هاروی

یکی از متصدیان موزه برادفورد برای تعمیر و بازیابی این فیلم با استفاده از همان تکنیک، با متخصصان آرشیو فیلم همکاری کرده است. از آنجایی‌که خود فیلم سیاه و سفید است، آنها مجبور بودند که مشخص کنند، هر کدام از فریم‌ها باید از کدام فیلتر عبور کند تا رنگ‌ها بازآفرینی شود. سپس فیلم با عکاسی از هر فریم توسط یک چاپگر اپتیکی، به فرمت 35 میلی‌متری تبدیل شد.
عملیات ترمیم کارایی تکنیک ترنر را اثبات کرد و تصاویری از یک ماسکو، سه کودک و یک ماهی قرمز را با رنگ‌های زنده نمایان ساخت. یکی از مسئولان بخش فیلم موزه اجازه داد تا در روز 13 سپتامبر / 23 شهریور، عموم مردم بتوانند پس از گذشت بیش از یک قرن برای نخستین بار این فیلم را تماشا کنند.

استودیو دژاوو با مشارکت آقایان محمد ظل انوار ( تهیه کننده ) و مرتضی نیتی ( کارگردان و مدیر آتیله ) در سال 1390 راه اندازی شد و تولیدات متمرکز این مجموعه در حوزه ساخت انواع تیزرهای تبلیغاتی ( رئال انیمیشن دو بعدی و سه بعدی ، ویژوال افکت ، موشن گرافیک و…) فیلم های صنعتی ، مستند بیوگرافی و … در گریدهای مختلف از لحاظ بودجه تولید می باشد. ایده پردازی ، پیش تولید ، تولید ، تدوین ، ساخت انواع انیمیشن و یا ویژوال افکت اصلاح رنگ ، صداگذاری ، صدابرداری ، جلوه های سمعی و بصری ، تنها بخشی از فعالیت های این استودیو می باشد.

بعدی
آل پاچینو