a

اینستاگرام

تلگرام

فیسبوک

لینکدین

تمامی حقوق این سایت برای استودیو دژاوو محفوظ است.

8:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

021-28421668

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

تیزر های تبلیغاتی با ساختار فانتزی

دژاوو استودیو تولید کننده تیزرهای تبلیغاتی > دسته‌بندی نشده  > تیزر های تبلیغاتی با ساختار فانتزی

تیزر های تبلیغاتی با ساختار فانتزی

همه ما، درگیر رویاهای شیرینی هستیم که به هنگام تلخ کامی های زندگی به آن پناه می بریم!

به کودکان توجه کنیم؛ کودک برای فرار از تهدیدهای محیطی به گونه‌ای کاملاً غریزی خود را به دست رویاهای شیرین می‌سپارد. با عروسکش بازی می کند تفنگش را به کار می‌گیرد و یا هر عملی را که در ذهن اش به عنوان یک دنیای شیرین تعریف شده است به کار می بندد تا هرچه بیشتر از فضایی که او را تهدید می‌کند و نمی‌خواهد در آن زندگی کند و یا حضور داشته باشد دور شود و تا هنگامی که تهدیدها برطرف نشوند او باز نمی گردد.

بزرگسالان نیز به نوعی همین کار را انجام می دهند، اگر چه آنان دیگران توانایی‌های ذهنی کودکان را برای ارتباط با رویاهای شیرین ندارند و بر اثر گذشت ایام از این جهان پنهان و رویایی ذهنی خود دور شده اند، اما هنوز هم با استفاده از پاره ای تجربیات دوران خردسالی سعی می‌کنند سرپناه روحی برای خود ایجاد کنند تا آن ها را در محیطی امن تر قرار دهد. کسی که دغدغه های عصبی روزمره را حس می کند و به انجام امور ظاهراً کودکان می‌پردازد، به کارهایی که در ظاهر هیچ ضرورتی برای انجام آن وجود ندارد.

این همان فانتزی است که در وجود همه نهفته است اما با شدت و ضعف متفاوت.

دنیا های فانتزی یک کودک با بزرگسال تفاوت دارد اما در کلیات مشابه اند و این کلیات همان دنیای خیالی شیرین و دلچسبی است که هر انسانی در آن احساس آسودگی و امنیت می کند. دنیایی که در آن روابط میان موجودات حسی اند و نه منطقی.

در این دنیا هیچ چیز مطلق نیست، به گونه ای که همه چیز یا خوب باشد یا بد و حد متوسطی نداشته باشد.

در این جهان غیر واقع عناصر بدی هیچ گاه بر خوبی غلبه نمی کنند. شاید تجربیات حسی-ذهنی چنین حکم کرده اند که بدی هیچ گاه بر خوبی پیروز نشود، چرا چون اگر بدی بر خوبی چیره شود احساس امنیت از بین میرود، رویای شیرین به رویای تلخ دچار می شود، آنگاه دیگر برای فرار از ناملایمات نمی‌توان به این دنیا پناه برد. دنیایی که بدی بر آن چیره شده است دنیای فانتزی نیست دنیای ناامن و پلشتی است که شیاطین بر آن حکم فرمایی می کنند.

در یک محصول هنری اعم از فیلم یا انیمیشن یا نقاشی، موسیقی و حتی تیزرهای تبلیغاتی، شاید بتوان حضور چندین سبک هنری را تواماَ مشاهده کرد. در این صورت استخراج زمینه های فانتزی از سایر سبک ها نیازمند تجربه و تبحر خاص است. یکی از ابزارهای تشخیص، فرم است.

فرم های فانتاستیک از تضاد و کشمکش موجود در سبکهای فرا واقع گرا استفاده می کنند بدون آنکه در انتقال احساسات درونی با آنها سنخیت داشته باشند. این اختلاف را در تعاریف نیز میتوان ردیابی کرد تفاوت در انتقال احساس است با استفاده از ابزاری مشابه و یکسان.

فانتزی به عنوان یک نگرش هنری و نه به عنوان یک سبک یا مکتب هنری در تمامی جلوه های زندگی انسان امروزی حضور یافته و به عنوان نوع خاصی از ادراکات و تعامل حسی در میان اقشار مختلف رخنه کرده است. این میزان تاثیر گذاری بر بینش جمعی مردم در مقایسه با سبک‌های دیگر هنری بی همتاست و به همین علت هم هنرمندان هرچه بیشتر تلاش می‌کنند تا فانتزی را در آثار خود به نمایش بگذارند.

فانتزی در انیمیشن

هر هنرمندی که مبادرت به تولید یک انیمیشن می کند، باید بداند که جان بخشیدن به اشکال، اشیا و یا کاراکترها به تنهایی منجر به خلق یک اثر فانتزی نمی‌شود. حتی اگر فرم ها، رنگ ها، و تمامی حرکات کاملا تخیلی باشند بلکه ضروری است که کلیه عناصر ساختاری فیلم تحت نفوذ و سیطره مفهوم فانتزی قرار بگیرند. به تعبیری دیگر تحولات شاد و هیجان انگیز باید بدور از اضطراب ها و اندوه های بشری در تدوین و تنظیم عناصر ساختاری همچون فیلم نامه، طراحی فرم ها، کارگردانی، انیمیت، موسیقی و افکت رخنه کند تا در آن‌صورت  بتوان  انیمیشن فانتزی را خلق کرد.

عوامل انسانی هنرمندی که در تولید یک انیمیشن فعال هستند، باید از ظرفیت‌ های بالای خیال پردازی برخوردار باشند. انتخاب یک کارگردان بسیار آگاه به جنبه‌های تولید و با تجربه در دکوپاژ متن، اما فاقد دیدگاه‌های فانتاستیک برای تولید انیمیشن نامناسب است. همچنین استفاده از یک طراح کار کشته برای طراحی شخصیت ها و زمینه ها در صورتی که نگاه فانتزی به فرم، رنگ و هارمونی نداشته باشد ممکن است منجر به نابودی ظرفیت‌ های فانتزی در تیزر شود.

کاوش این گروه هنرمندان در دنیا های فراوان و استفاده مناسب و خلاقانه از عناصر ساختاری در نهایت به ارتقاء سطح ادراک مخاطب می انجامد. مخاطبینی که در تمامی سطوح جامعه استقرار یافته‌اند و بر حسب پایگاه های متفاوت اجتماعی و خاستگاه های آرمان گرایانه خود به فلسفه وجود می اندیشند.

فانتزی به عالم هستی با شوخ طبعی نگاه می کند، اما این شوخ طبعی نه از جهت استحضار و تمسخر بلکه از منظر تعامل و تامل است. هنرمندان فانتزی دیدگاه‌های انتقادی خود را از طریق خلق دنیاهای خیالی مطرح می‌کنند. دنیا هایی که در آن پلیدی، آلودگی و خباثت همواره نابود می شود. دنیا هایی که اگرچه خیالی و فراواقع هستند اما به شکلی کاملاً نمادین و سمبلیک، جهان‌بینی جوامع بشری را به تصویر می‌کشد.

با کمی دقت در فیلم‌های انیمیشن و تمامی آثار فانتزی که برای دنیاهای خیالی تصویر شده، می‌توان به صورت مشابه همزاد و معادل رئالیستی یافت. اگرچه در این فضاها و جهان خیالی قالب فرم ها، رنگ ها و ترکیب بندی ها غیر واقعی هستند، اما هر یک از عناصر تشکیل دهنده آنها یک همزاد مادی و واقعی دارند.

هنرمند فانتاستیک برای پالایش محیط پر اضطراب و تنش پیرامون خود و تبدیل این محیط به فضاهای سرشار از نشاط و شادی ناگزیر دست به خلق جهانی ذهنی و غیرمتعارف می‌زند تا مخاطبانش را وادار به انتخاب نماید. این مخاطبان چه کودک باشند چه بزرگسال، چه عامی باشند و چه تحصیلکرده، همواره آن چیزی را که به ذات طبیعت و آفرینش برمی‌گردد انتخاب می‌کنند حتی اگر انتخاب آنان غیر قابل دسترس است یا دور از دسترس باشد.

نکته حائز اهمیت در عملکرد دیدگاه فانتزی نیز به همین عمومیت داشتن مخاطب مربوط می‌شود.

بدون تردید تمامی سبکهای هنری مخاطبانی را برای خود فراهم می‌آورند، اما هیچ یک از نگرش های هنری قادر به جذب تمامی مخاطبان نیست در صورتی که فانتزی در این گستره بسیار موفق است.

تخیل دنیاهای خیالی آثار فانتزی برای تمامی مخاطبان و در هر سطح و با هر دانشی سهل و آسان است. زیرا احتیاج به هیچ فرهنگ لغاتی ندارد خاص هیچ سرزمینی نیست، هیچ سیستم سیاسی، نظامی و قدرت مداری با آن در تعارض و تناقض قرار ندارد و برای درک و دریافت آن هیچ قاعده و دستورالعملی ضروری نیست.

یک فیلم انیمیشن پیام خود را هر اندازه که پیچیده و سنگین باشد، به سهولت به مخاطب منتقل می‌کند و مخاطب در قیاس جهان مادی پیرامون و جهان خیالی تصویر شده همواره انتخاب اصلح را می کند و  بر حسب خصیصه انسانی و طبیعی خود جهان سرشار از شادی و عشق را به دنیای واقعی سیاه و خشن و پر از بایدها و نبایدها ترجیح می دهد و بی هیچ گونه تردیدی فرهنگ و جهان بینی خود را با این دنیا های فانتزی تطبیق می‌دهد، اگرچه این تطبیق در میان مخاطبین مختلف به گونه های متفاوتی ظاهر می گردد.

بر این اساس و به دور از هر گونه اغراقی می توان گفت که فیلم های انیمیشن فانتزی یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین ابزارهای فرهنگ‌سازی است.

انسان امروزی همواره در جستجوی راهی است که او را از پوسته ظاهری پدیده ها که دیگر یکنواخت و تکراری شده و به جز نوعی زیبایی مصنوعی قراردادی چیزی ندارد، جدا ساخته و او را به درون روح و ذهن بکر و دست‌نخورده که زیبایی وحشی و ناب را در خود پنهان کرده است رهنمون گردد.

اعتقاد راسخ هنرمندان فانتزی بر این است که هیچ چیز اسرارآمیز و جذابی نمی تواند در روی این پوسته ظاهری (زندگی روزمره با همه قواعد اجتماعی اش) که تمامی شادی های طبیعی انسان و همچنین تفکر انتزاعی او را نابود کرده است روی دهد. بنابراین به دنبال کسب شادی و سعادت به انتزاع روی می‌آورد و انتزاع کلید ورود به جهان اسرارآمیز رویاها و تخیلات اوست.

سیروسلوک در جهان فانتزی ابعاد بسیار گسترده‌ای را شامل می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید